Czym są jachty?
Jachty i uprawiana na nich żegluga stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne, stanowiąc alternatywę dla spędzania czasu na lądzie, albo też w dużych tłumach ludzi. Służą głównie do celów turystycznych, różnią się zaś między sobą wyposażeniem oraz konstrukcją, np. w zależności od napędu da się wyróżnić jachty żaglowe, łódki motorowe oraz rodzaje mieszane. Różnice pojawiają się również w ilości kadłubów (od dwóch do czterech), masztów (może być jeden albo trzy lub nawet więcej) oraz w tym, do pływania po jakich wodach skonstruowana jest dana jednostka.

Kto może żeglować na jachtach?
Żeglować mogą zarówno osoby bez uprawnień żeglarskich, jak i te, które od dawien dawna zdobywają następujące po sobie rangi w tej dziedzinie. Na samym początku osiąganymi zdolnościami są zawsze te na jachty żaglowe, a dopiero w wyższych stopniach – na jednostki motorowe. Jachty żaglowe (oznaczane SY) to takie, których jedynym lub głównym napędem są żagle, natomiast łodzie motorowe, oznaczane symbolem MY, to takie, u których główny napęd stanowi silnik mechaniczny. Oba rodzaje nadają się tylko do celów rekreacyjnych i sportowych.

Osoby nie posiadające patentu żeglować mogą na obu typach jednostek, lecz o bardzo zredukowanej mocy i niewielkiej długości, gdyż nie wymaga to szczególnych zdolności. Dla tych, którzy mają ochotę uprawiać żeglarstwo bardziej fachowo, istotne jest osiąganie kolejnych stopni uprawnień żeglarskich. Pierwszy stopień, żeglarz jachtowy, umożliwia pływanie jedynie jachtami żaglowymi. Osoby, które są zainteresowane jachtami motorowymi muszą więc uzyskać rangę przynajmniej motorowodnego sternika morskiego albo, nieco później, kapitana motorowodnego. Każda z rang ma swoje warunki wiekowe, jak i konieczną do odbycia ilość rejsów i wiedzę wymagana do zdobycia.

Uprawnienia na jachty motorowe – dlaczego warto?
Nie jest trudno spotkać kogoś, kto zabierze nas w rejs, zorganizuje wszystko za nas i pozwoli nam cieszyć się upragnionym oderwaniem od lądu. Wszyscy ci jednak, którzy zdecydowali się kiedyś wkroczyć na deski jachtu i przeżyli tam wiele niezwykłych chwil, zazwyczaj decydują się rozpocząć swoją własną drogę od swobodnego żeglowania. Jachty żaglowe wymagają wielu umiejętności by szybko i pewnie się nimi poruszać, często zależne są od obecności i siły wiatru (jeśli nie posiadają alternatywnej siły napędowej), stanowią zatem podstawę sztuki żeglarskiej. Zapoznanie się z nimi pomaga poznać od podszewki manewry, obsługę wyposażenia oraz doświadczyć pierwszych zastrzyków adrenaliny w momentach, gdzie błyskawicznie należy podejmować samodzielne decyzje.

Następnie rozwijać możemy swoje umiejętności tak, by odkryć dobrze jednostki motorowe, które dla wielu są wygodniejsze, ponieważ przemieszczają się szybciej, bardziej jednostajnie i nie są tak zależne od wiatru i pogody. Na wstępie prowadzić je będziemy mogli jedynie w określonej odległości od lądu, lecz zdobycie stopnia kapitana umożliwia nam nieograniczone możliwości żeglugi po wodach śródlądowych jak i morskich.

Dla niepewnych
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy żegluga będzie naprawdę naszą pasją, obawiamy się o swoje bezpieczeństwo albo najzwyczajniej w świecie nigdy wcześniej tego nie wykonywaliśmy – warto rozejrzeć się pośród naszych znajomych za entuzjastami tej dyscypliny. Bez względu na to, czy ich miłością są jachty motorowe, czy żaglowe – z pewnością z ochotą wprowadzą nas w tajniki sztuki ich obsługi, wezmą ze sobą w rejs i – może – pomogą nam rozwinąć to zainteresowanie w nas samych.