24 gru Brak komentarzy admin Bez kategorii , , ,

Wypoczynek spędzony na żaglówce to przygoda zapadająca głęboko w pamięć na całe życie. Sezon żeglarski trwa w naszym kraju prawie pół roku. Jedne z pierwszych żaglówek pojawiają się na mazurskich jeziorach już w pierwszych dniach maja. Najbardziej popularną porą organizacji rejsów jest czas wakacji. Wówczas to całe rodziny przybywają nad akweny wodne aby choć kilka dni spędzić na żaglówce. Czy trzeba posiadać własną łódkę aby cieszyć się wypoczynkiem pod żaglami. Naturalnie, że nie. Wystarczy wynająć żaglówkę.

Czarter żaglówki – od czego należy zacząć
Wbrew pozorom, wynajęcie żaglówki to nie jest sprawa nazbyt trudna, warto jednak mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się jaki model jachtu będzie najbardziej odpowiedni. W podjęciu decyzji może pomóc parę pytań. Pierwsze z nich musi tyczyć się tego jaką kwotę pieniędzy może się wygospodarować na urlop pod żaglami. Większe zasoby gotówki generują o wiele szersze horyzonty dotyczące modelu jachtu do wynajęcia. Kolejnym punktem do wzięcia pod rozwagę jest to, jaki będzie skład osobowy ekipy biorącej udział w rejsie. W przypadku załogi mieszanej należy wziąć pod uwagę droższe modele jachtów, które na swoim pokładzie posiadają chociażby łazienkę. Zastanawiając się nad modelem łódki trzeba też określić jej docelowe przeznaczenie. Co innego sprawdzi się na wodach śródlądowych, a zupełnie inne wymagania będą stawiane łódce która będzie miała pływać po morzu. Spośród jakich łódek można wybierać? W ofercie armatorów można znaleźć bardzo dużo rodzajów łódek. Do tych najbardziej popularnych można zaliczyć łódki sportowe, hotelowe, turystyczne oraz trampingowe. Decyzja o tym która z nich będzie najlepsza musi być uzależniona od planu rejsu oraz indywidualnych potrzeb załogi.

Umiejętności konieczne do sterowania jachtem
Zgodnie z polskim ustawodawstwem chcąc prowadzić żaglówkę należy legitymować się odpowiednimi uprawnieniami. Wyjątek stanowią łódki o niewielkich rozmiarach. Do ich wypożyczenia wystarczy być osobą pełnoletnią która legitymuje się dowodem osobistym. Podstawą do wynajmu łódki o większych rozmiarach na wodach śródlądowych jest legitymowanie się patentem żeglarza jachtowego. Uprawnienia te może zdobyć każdy kto skończy czternaście lat i z wynikiem pozytywnym zda egzamin. Następnymi uprawnieniami w hierarchii żeglarstwa są sternik jachtowy oraz sternik morski.

Czarter żaglówek w Polsce i za granicą
Łódkę można wyczarterować zarówno w Polsce jak i za granicą. Coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się wakacyjne rejsy w Chorwacji. Co prawda ceny tamtejszych czarterów łódek są nieco wyższe niż ma to miejsce na przykład na Mazurach, jednak wybierając chorwackie wybrzeże zdobywa się pewność ładnej. Wielu spośród krajowych armatorów ma w swojej ofercie zagraniczny czarter jachtów. Niezależnie od tego czy wybór padnie na wakacje pod żaglami w Polsce czy za granicą, należy pamiętać o kilku sprawach przed zawarciem umowy. W pierwszej kolejności należy określić ostateczne koszty wypożyczenia jachtu – mogą one różnić się od wstępnej propozycji. Dobrze jest także dokładnie określić termin odbioru i zdania żaglówki. Bardzo istotną kwestią jest również to kto i w jakim zakresie będzie odpowiadał za naprawę ewentualnych usterek.