Urlop spędzony na rejsie żeglarskim to pragnienie wielu osób. W naszej rzeczywistości jednak wciąż niezbyt liczna grupa osób może pozwolić sobie na własną łódkę. Jakie działania należy podjąć by mimo braku własnej żaglówki móc spędzić wakacje pod żaglami? Możliwości jest sporo. Jedna z nich, kierowana jest dla osób młodych – są to obozy pod żaglami. Osoby dorosłe mogą uczestniczyć w zorganizowanym rejsie pod opieką kapitana lub wypożyczyć łódkę i samodzielnie zorganizować wypoczynek pod żaglami. Co powinno się wiedzieć przed podjęciem decyzji o czarterze jachtu?

Gdzie można wypożyczyć jacht?
W zasadzie współcześnie wynajem jachtów możliwy jest niemal na każdym zbiorniku wodnym, na którym istnieje możliwość żeglowania. Łódki wypożyczyć można zarówno na rejsy pełnomorskie jak i po jeziorach. Dostępne są oferty i w Polsce i za granicą. Z jakimi kosztami należy liczyć się w przypadku planowania wakacji pod żaglami? koszty takich czarterów uzależnione są między innymi od miejsca wypożyczenia żaglówki, a także od długości czarteru.

Jaki jacht wybrać na urlop?
Wybór jachtu to bardzo ważna sprawa. Warto szczegółowo przeanalizować to jaki rodzaj będzie najbardziej właściwy dla planowanego rodzaju wypoczynku. Zupełnie inne żaglówki są odpowiednie do żeglugi na morzu, a inne sprawdzą się na jeziorach. Warto także przemyśleć to, jaki będzie skład osobowy załogi. jeśli będą to sami mężczyźni, którym brak prywatności nie będzie sprawiał problemu, wówczas można zdecydować się na tańszy model żaglówki, który nie ma nazbyt dużych luksusów. Jednak w przypadku załogi mieszanej lub takiego wypoczynku w którym uczestniczyć będą również dzieci, to osobna kajuta z zamkiem czy łazienka na pokładzie jachtu wydają się być elementami niezbędnymi dla wygody podczas rejsu. Przy urlopie z dziećmi, ze względów bezpieczeństwa warto decydować się na takie żaglówki, które posiadają zamykaną rufę.

W jaki sposób zaplanować wakacje pod żaglami?
W pierwszej kolejności trzeba dokonać wyboru miejsca wypoczynku. Istotną kwestią jest to, czy rejs będzie przebiegał na określonym terenie, czy też każdej nocy żaglówka będzie zawijała do innego portu. Po określeniu docelowego miejsca wypoczynku trzeba dokonać wyboru jachtu, a następnie rozpocząć negocjacje z armatorem. Warto pamiętać o tym, aby zanim podpisze się umowę na czarter jachtu ustalić wszelkie szczegóły, takie jak na przykład ostateczna cena łódki zawierająca wszystkie dodatkowe koszty, godzinę odbioru i zdania jachtu czy kwestie odpowiedzialności materialnej za ewentualne uszkodzenia łódki. Dobrze jest także zorientować się czy w najbliższym otoczeniu portu początkowego jest dogodny parking na którym można zostawić samochód. Są to niezmiernie ważne szczegóły, które mogą wpłynąć na komfort wakacji. Przy odbiorze jachtu należy szczegółowo przestudiować załączony do umowy protokół wyposażenia, sprawdzając czy na łódce znajdują się wszystkie wyszczególnione w nim elementy. Zdając jacht z kolei należy go dokładnie wyczyścić i wysprzątać, tak aby był w takim samym stanie, w jakim się go odbierało. Wszelkie inne kwestie dotyczące czarteru łódki powinny zostać uwzględnione w umowie. Planując wakacje na łódce warto zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzenie większych jachtów wymaga posiadania stosownych zezwoleń.