Wypoczynek pod żaglami to przepiękna sprawa. Chyba każdy chciałby przynajmniej raz w życiu udać się na taki wypoczynek. Foldery reklamowe zawierające uśmiechnięte zdjęcia ludzi zapraszają do udziału w rejsie na żaglówce. Wbrew obiegowej opinii nie trzeba być bogaczem, aby móc sobie pozwolić na taki rodzaj wypoczynku. Duża konkurencyjność ofert oraz różnorodność dostępnych na rynku jachtów sprawia, że wspaniałą przygodę pod żaglami można przeżyć nawet z niezbyt dużym zasobem finansowym.

Urlop na łódce na każdą kieszeń
Zdecydowanie najtańsze wczasy na łódce okażą się przy wyborze oferty na terenie kraju. Mazury to urzekający region, gdzie już za kilkaset złotych można spędzić kilka dni na łódce. Wystarczy skrzyknąć grupę znajomych i wynająć niewielką łódkę w jednym z miejscowych portów. Co prawda, trzeba liczyć się z tym, że nie będą to wczasy pełne luksusów, jednak niezapomniana przygoda jest gwarantowana.

Luksusowe wczasy za granicą
Zgoła inaczej ma się kwestia czarteru jachtów poza terytorium kraju. W takim przypadku należy oczekiwać wyjazdu w pełni luksusowego. Armatorzy na rejsy zagraniczne oferują jachty motorowe wyposażone w liczne udogodnienia, do których zaliczają się między innymi wydzielone zamykane kajuty czy łazienka na pokładzie żaglówki. Koszty takich czarterów są jednak znacznie wyższe niż w sytuacji wynajmu jachtów na terenie kraju. Co należy wiedzieć planując wakacje za granicą? Przede wszystkim należy zakupić polisę ubezpieczeniową na wypadek zdarzenia losowego – nie wszystkie państwa posiadają zawarte porozumienie z polską służbą zdrowia. Poza tym należy zapoznać się z przepisami prawa które obowiązują na terenie krajów przez które będzie przebiegała trasa rejsu. Należy zdawać sobie sprawę, że mogą one być zupełnie inne niż w naszym kraju. Jedno jest pewne – niezależnie od tego czy wakacje pod żaglami spędzi się w Polsce czy poza jej granicami, to będzie to przygoda, która zapadnie w pamięć na całe życie.

W jaki sposób można zaoszczędzić sporo gotówki na wypoczynku pod żaglami?
Sporą pieniędzy można zaoszczędzić wypożyczając jacht i samodzielnie kompletując ekipę. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej korzystne ekonomicznie niż wynajmowanie łódki z kapitanem. Spora część żaglówek ma wydzielone miejsce do przygotowywania posiłków. Jest to dosyć wymagające zajęcie, jednak przy odrobinie wprawy bez problemu da się przygotować pyszny obiad, co wychodzi zdecydowanie taniej niż codzienne stołowanie się w restauracjach po przypłynięciu do portu. Dosyć dużą część wydatków związanych z planowaniem wypoczynku pochłania kwestia transportu, zwłaszcza jeśli trzeba się dostać do innego kraju. W takiej sytuacji zwykle najtaniej wychodzi dojazd własnym samochodem w większej grupie osób. Trzeba rozważyć także tanie połączenia lotnicze – im wcześniej zarezerwuje się bilety tym będzie to tańsze. Niezmiernie ważne podczas ograniczania wydatków jest również czas w którym planuje się wypoczynek. Czarter jachtów najdroższy jest w sezonie szczytowym, który przypada na czas wakacji szkolnych w lecie. Chcąc ograniczyć koszty związane z wyjazdem, warto zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie przypadkiem zorganizowanie rejsu w czerwcu lub we wrześniu, kiedy to pogoda wciąż jest wystarczająco korzystna, a koszty czarterów jachtów zdecydowanie niższe.