Jachty – co trzeba na ich temat wiedzieć?
Jachty motorowe są podstawowym typem jachtów. Określamy tak te jednostki pływające, które zaopatrzone są w silnik mechaniczny jako główny napęd. Oznaczane są symbolem m. y. albo MY (od brytyjskiej nazwy „motor yacht”. Nadają się one wyłącznie do celów wypoczynkowych lub sportowych – wszystkie jednostki o identycznej konstrukcji i posiadanym sprzęcie, przeznaczone do celów np. militarnych, ratowniczych, czy transportowych – nie mogą być określane jako jednostki motorowe, gdyż są przeznaczone do szczególnych działań.

Żeglowanie na tych jednostkach wymaga posiadania uprawnień żeglarskich w randze motorowodnego sternika morskiego lub kapitana motorowodnego (bez patentu można pływać jedynie na łodziach o krótszym wymiarze podłużnym, mniejszej mocy silnika oraz o ograniczonej szybkości.

Co trzeba uczynić, by zacząć żeglować?
Pierwszym krokiem jest bez wątpienia sprawdzenie, czy jachty motorowe (oraz jachty w ogóle) są czymś dla nas. Można to zobaczyć doczepiając się do rejsu zaprzyjaźnionych osób albo wyprawić się na mniejszą, zorganizowaną wyprawę u opłaconych organizatorów.

Bez wątpienia dość szybko uda nam się zorientować, czy interesuje nas ten rodzaj podróżowania (lub aktywności), jak oddziałuje na nas duża przestrzeń wody, czy w ten sposób będziemy chcieć spędzać wolny czas i czy jest to nasza wymarzona metoda odpoczynku.

Jeśli postanowimy, że chcemy zacząć naszą przygodę z żeglugą, z łatwością znajdziemy wiele ofert kursów i szkoleń pod koniec których jest egzamin, w profesjonalnych szkołach żeglugi, które umożliwiają nam naukę obsługiwania i prowadzenia na początku jachtów żaglowych, a później – jednostek motorowych. Szkolenia odbywają się w wielu miejscach (najczęściej wybierane okażą się jednak bez wątpienia Mazury), w przeróżnych kwotach, nie tylko w okresie wakacyjnym, ale za każdym razem wówczas, gdy temperatura i warunki atmosferyczne umożliwiają bezpieczną naukę.

Warto zatem przejrzeć strony w sieci, czy – jeżeli mieszkamy blisko dużych zbiorników wodnych (na wybrzeżu albo na wspomnianych już Mazurach) – osobiście przejść się do kilku punktów i dopytać o szczegóły. Jeżeli mamy żeglujących znajomych, możemy zapytać ich o radę, o miejsca, gdzie sami starali się patent i o ich wspomnienia z kursów. Pomoże nam to podjąć najlepszą decyzję i sprawnie rozpocząć przygodę z żeglugą.

Jachty – zakup czy wyczarterowanie?
To pytanie z pozoru bardzo proste, lecz później przychodzi moment, by dokładniej to rozważyć. Koszt jachtu motorowego wahać się może od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych – zależy to od wielkości, stanu technicznego, albo stopnia wytworności. Dla osoby początkującej to rozwiązanie niezbyt dobre, z uwagi na nieposiadanie jeszcze konkretnych zdolności oraz brak stuprocentowej pewności, czy żegluga na stałe wejdzie w zakres naszych pasji. Dla stawiających w samodzielnej żegludze pierwsze kroki, zdecydowanie korzystniejszą opcją jest z początku wynajem jachtu. Jednostki motorowe wyczarterować można na tydzień za około 10 tysięcy złotych. Jeśli znajdziemy większą ilosć chętnych i na serio rozważamy zajęcie się żeglugą – nie jest to kwota nieosiągalna.

W miarę upływu czasu może się okazać, że łódź stała się naszym drugim domem i wtedy bardziej opłacalne okaże się zainwestowanie w własną jednostkę, którą urządzimy według własnego pomysłu i na której spędzanie czasu okaże się najciekawszą odpoczynkiem od codzienności.