26 lis Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Wakacje pod żaglami to coraz bardziej popularny sposób spędzenia letniego urlopu wypoczynkowego. Coraz więcej osób przekonuje się o tym, że wakacje pod żaglami to propozycja na każdą kieszeń, a nie wyłącznie towar luksusowy dostępny dla najbogatszych. W dzisiejszych czasach jacht może wypożyczyć niemal każdy. Przy żaglówkach o niewielkich wymiarach nie jest wymagany patent żeglarski – wystarczy dowód osobisty. Co ponadto dobrze jest wiedzieć organizując wyjazd na żagle?

Jakie są rodzaje żaglówek?
Jednym z aspektów z uwagi na które można podzielić jachty jest typ posiadanego przez nie napędu. Biorąc pod uwagę takie kryterium wymienić da się łodzie żaglowe oraz łodzie motorowe. pierwsze z nich napędzane są wyłącznie siłą wiatru. W drugim przypadku pływanie po wodzie może być wspomagane silnikiem spalinowym. Silniki mogą działać na benzynie lub oleju napędowym. Kolejnym aspektem różnicującym jachty jest ich przeznaczenie. Dwie najważniejsze kategorie to żaglówki pełnomorskie oraz śródlądowe. Niektórzy wyróżniają również jachty oceaniczne. Jedną z następnych cech jakie rozróżniają jachty jest rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane. Najbardziej popularnymi materiałami są: drewno, sklejka metal oraz kompozyty. Ostatnią istotną klasyfikacją łodzi jest ich bezpośrednie przeznaczenie. Wyróżnia się łódki turystyczne, regatowe oraz szkoleniowe. To jaki jacht ostatecznie zostanie wybrany, powinno zależeń od kilku czynników. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę własne możliwości ekonomiczne oraz wymagania jakie żaglówka będzie miała spełnić. Zanim podejmie się ostateczną decyzję warto jest się zapoznać z różnymi ofertami czarterów.

Czy żeglowanie jest bezpieczne?
Podobnie jak każda aktywność na świeżym powietrzu, tak i żeglowanie może być w określonych sytuacjach niebezpieczne. Dużą rolę w tym względzie odgrywa pogoda. Żeglowanie podczas deszczu, burzy czy gradu lub porywistego wiatru może skończyć się nieszczęściem. Bardzo istotny jest zdrowy rozsądek oraz umiejętność przewidywania sytuacji stanowiących zagrożenie. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa znacznie zmniejsza możliwość pojawienia się sytuacji niebezpiecznych. Co jest zabronione na łódce? Pod żadnym pozorem nie wolno wypływać jachtem pod wpływem alkoholu. Stwarza się w ten sposób zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla całej załogi znajdującej się na pokładzie jachtu. Zabronione jest także wychylanie się za burtę oraz posługiwanie się otwartym ogniem w kajutach.

Dlaczego warto spędzić wakacje na żaglówce?
Da się wyróżnić przynajmniej kilka powodów, ze względu na które wakacje spędzone na jachcie to niezapomniane przeżycie, które zostaje w pamięci do końca życia. Żeglowanie to zajęcie, które wymaga skoordynowanych działań całej ekipy znajdującej się na jachcie, co jest świetną okazją do pogłębiania więzi w rodzinie czy integracji grupy przyjaciół. Adrenalina która pojawia się przy potężniejszych falach z kolei gwarantuje dreszczyk emocji i chwile które zapadają głęboko w pamięć. Wieczory spędzane przy ogniskach, pieczenie kiełbasek i śpiewanie szant generują niesamowitą atmosferę całego wyjazdu. Bez względu na to, czy rejs będzie odbywał się na odległych wodach w Chorwacji czy na Mazurach, to taki rodzaj aktywnego wypoczynku przyniesie wiele uśmiechu i radości.