24 gru Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Każdy, kto żegluje, swoją przygodę zaczął na różne sposoby –dla niektórych były to wspólne podróże ze starszą generacją dla innych – z przyjaciółmi, jeszcze inni sami rozpoczynali proces nauki od zmagania się z wiatrem i wodą. Ci, którzy na w ciągu tych lat zdobyli patent, mają możliwość odkrywać nowe sobie dotąd wody i odkrywać poprzez jeziora i rzeki punkty na ziemi, których wiele osób nie zobaczy. Wynajem jachtów stał się świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą zainwestować we osobistą jednostkę, a są pasjonatami marynarki lub jachtingu.

Czarter jachtów – gdzie jest początek?
Przede wszystkim sami musimy dowiedzieć się, jaką łódź chcemy wyczarterować. Obecna jest bardzo duża różnorodność tych jednostek pływających, w zależności od typu napędu, przeznaczenia, akwenu, na którym chcemy pływać, liczby kadłubów, liczby masztów, czy posiadania płetwy balastowej. Na początku więc musimy zwrócić uwagę, czy dana jednostka, którą mamy ochotę wynająć – jest zgodna z naszymi oczekiwaniami. Podstawą jest np. to, na jakie wody mamy ochotę wypłynąć – śródlądowe, morskie, czy na ocean. Dla planujących wyprawę w obrębie naszego kraju, realne są tylko dwie pierwsze możliwości. Będziemy też decydować o tym, czy chcemy jacht żaglowy, motorowy, czy może mieszany oraz ile kadłubów i masztów ma on posiadać. Czarter jest zawsze ukierunkowany na indywidualnego klienta , gdyż każdy z żeglujących ma własne preferencje, czy wymagania. Każda sprawa jest zależna też od przewidzianej długości rejsu, warunków oraz ilości uczestników wyprawy. Dobrze jest jednak już na początku wiedzieć, jakiej jednostki poszukujemy.

Czarter jachtów – na co zwrócić uwagę?
Punkt, w którym odbywa się wynajem jachtów powinien zadbać nie tylko o to, by zyskać nową osobę, ale przede wszystkim o to, by jak najlepiej przygotować jego i czarterowaną jednostkę do podróży. Ze strony wynajmującego możliwe jest więc zaoferowanie klientowi pomocy w poprawieniu planów i zdobycie pewności, że ma on stosowne zdolności do zarządzania konkretnego jachtu. Przed ostateczną decyzją czarterowania warto więc upewnić się, że jednostka przeszła wszystkie czasowe kontrole, że ma system łączności, gwarancję na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń (np. kapoki), czy wszystkie elementy, o które pytaliśmy przed najmem (choćby rozrywkowe).

Bez wątpienia warto także zwrócić uwagę na to, na co spoglądamy uważnie przy każdej umowie – na ewentualny drobny druk a także wszystkie warunki najmu, ubezpieczenie, itp. Będziemy przecież zarządzać dużym obiektem, w warunkach, których do końca nie jesteśmy w stanie ani przewidzieć ani kontrolować.

Co następnie?
Gdy już czarter jachtów (lub jachtu – w zależności od liczby przewidzianych towarzyszy podróży) mamy za sobą, pozostaje tylko zwołać wszystkich marynarzy przedsięwzięcia we wcześniej ustalonym dniu i wyruszyć na wspólną wyprawę, pamiętając, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, a dopiero potem – dobra zabawa. Dobrze jest więc zadbać o poznanie się wzajemne wszystkich znajdujących się na pokładzie z banalnymi zasadami bycia marynarzem, obsługą sprzętu i radzeniem sobie podczas nieprzewidzianych zdarzeń, np. załamania pogody lub sztormu. Pozwoli nam to uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i sprawi, że wyprawa będzie prawdziwą przyjemnością.