24 gru Brak komentarzy admin Bez kategorii ,

Żeglarstwo – co w nim wyjątkowego?
W ostatnim czasie można mieć poczucie, że coraz więcej osób, zmęczonych robotą w maleńkich pokojach, ciągłym przebywaniem między ludźmi pracą w stresie i napiętym harmonogramie, ma ochotę zrelaksować się w miejscach bez ludzi, w sposób, który pozwala odetchnąć wolnością, odczuć przysłowiowy podmuch wiatru we włosach i nie daje się zamknąć w ramach czasowych.
Z pomocą w tym przypadku przychodzą jachty motorowe, żaglowe i możliwości, jakie przed nami otwierają. Wyjazd na głęboką wodę, towarzystwo tylko najbliższych nam osób (albo brak osób), noce pod gwiazdami i nieograniczony widnokrąg– stanowić mogą doskonały pomysł na urlop, po męczącym czasie w pracy i doganianiu terminów.

Jachty motorowe, czy żaglowe?
Dla tych, którzy dopiero chcą rozpocząć przygodę z żeglarstwem istotne będzie poznanie banalnych zasad uprawiania tej dyscypliny, różnice pomiędzy typami jednostek a także nauka posługiwania się nimi. Jachty różnią się między sobą pod względem konstrukcji i wyposażenia, lecz wykorzystywane są jedynie w celach turystycznych lub sportowych. Jachty żaglowe jako banalny (a czasem jedyny) napęd posiadają żagle, od czasu do czasu są tez wyposażone w dodatkowy silnik. Jachty motorowe mają napęd mechaniczny i on jest bazą ich działania. Jeżeli poznamy oba typy jednostek (na przykład zdobywając kolejne rangi umiejętności żeglarskich), z pewnością będziemy w stanie wskazać na ten, który bardziej przypadnie nam do gustu, bardziej odpowiadać będzie naszym planom rejsowym, czysposobnościom ekonomicznym. Każdy typ jachtu ma swoje dokładne możliwości, posiada wady i zalety, które najlepiej rozpoznamy w czasie specjalistycznych kursów. Ostateczny wybór należeć będzie jednak do nas.

Chcę zacząć żeglować – co mam uczynić?
Dla chcących zacząć swoją historię z pracą na jachcie, organizowane są liczne kursy, umożliwiające zdobycie stosownych umiejętności i uprawnień .Przed odbyciem takiego kursu dobrze jest jednak wypróbować trochę wybrać się na dłuższy rejs, niekoniecznie w bardzo sprzyjających warunkach, by upewnić się, że bez wątpienia tym właśnie chcemy się zająć. Kursy odbywają się dziennie albo w weekendy, o różnych kosztach z wieloma możliwościami pozyskania obniżek albo zakupu voucherów. koszt waha się w okolicach tysiąca złotych, a szkolenie kończy się przystąpieniem do egzaminu.

Kolejne rangi patentu dają możliwość żeglowania na początku na jachtach żaglowych, a dopiero potem zmienić to możemy na jachty motorowe.
Warto rozejrzeć się za ciekawą ofertą i wyjątkową szkołą żeglarską, przeczytać opinie poprzednich osób oraz dobrze wybrać lokalizację i czas.

Mam już patent – i co dalej?
Dla posiadających uprawnienia nic nie stoi na przeszkodzie, by wypływać samodzielnie i bez ograniczeń. Pomyśleć można nad dwiema opcjami – zakupu własnej jednostki pływającej (łodzie motorowe są raczej nieco droższe od żaglowych) lub rozpocząć od wynajmu – jest to opcja o wiele tańsza, umożliwia spokojny rozwój umiejętności, doskonalenie sztuki żeglarstwa i z pewnością nie niesie ze sobą trudności w organizacji transportu własnej jednostki nad wodę.

Bez względu na opcję, którą wybierzemy, żeglarstwo z pewnością dostarczy nam wielu niezapomnianych przeżyć, pozwoli wyrwać się z codziennej rutyny, zasmakować wolności i spędzić niezapomniane chwile w gronie przyjaciół oraz innych żeglarzy. Dla tych, którzy oddali się żegludze, jachty motorowe i żaglowe stały się nie tylko miejscem do realizacji pasji, ale przede wszystkim – drugim domem.