24 gru Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Jacht – co muszę wiedzieć?
Jachty, jako jednostki pływające, mają napęd żaglowy lub motorowy. Wykorzystywane są przede wszystkim do celów turystycznych, lecz także do wypoczynku, wykonywania dyscyplin sportowych, czy do celów szkoleniowych lub w końcu – reprezentacyjnych. czarter jachtów jest obecnie wyjątkowo słynny, gdyż polska kraina jezior, czy Morze Bałtyckie stwarzają niemal nieograniczone możliwości do spędzania czasu w ten sposób, a nie każdy marynarz ma ochotę lub możliwość zainwestowania we własny jacht, czy nawet łodzi żaglowej.

Czym różnią się jachty?
Jachty różnią się między sobą konstrukcją i wyposażeniem. W kwestii napędu mamy możliwość na przykład wybierać pomiędzy żaglowym, żaglowo- wiosłowym, żaglowo- motorowym lub motorowym. Ilość kadłubów wahać może się od jednego do czterech, a masztów – może być więcej niż trzy. czarter łodzi powinien więc obejmować wszystkie możliwe typy oraz posiadać różne oferty cenowe w zależności od tego, jaką jednostkę zdecydujemy się wybrać. Do nas zależy początkowe wyznaczenie ilości dni rejsu, jego trasy, postojów, ilości żeglarzy podziału na części jeśli będziemy wypożyczać więcej niż jedną jednostkę), wybranie leaderów oraz zaplanowanie wszelkich kosztów (również w kwestii posiłków). Czarter możliwy jest w wielu miejscach Polski oraz także zagranicą (dla tych, którzy mają ochotę zakosztować na przykład żeglugi na oceanie.

Czarter jachtów – od czego rozpocząć?
Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w samotnej żegludze, dobrze jest zapytać o radę bardziej doświadczone osoby spośród naszych znajomych albo zwrócić się o pomoc do osób, u których chcemy wypożyczyć konkretną jednostkę. Wypożyczający zazwyczaj sami mają ogromne doświadczenie w żegludze, część z nich własnoręcznie konstruuje łodzie, czy żaglówki oraz doradza wielu klientom każdego roku.

Musimy jednak pamiętać, że nikt nie weźmie odpowiedzialności za nasza wyprawę. wymagane jest najpierw zakończenie specjalnych szkoleń, poznanie podstaw żeglugi, obsługi wyposażenia jachtu i jego samego, a również sporo godzin przepływanych pod uważnym okiem doświadczonych marynarzy, zanim wynajem i żegluga na własną rękę staną się bezpiecznym i dobrym pomysłem na spędzenie czasu.

Gdzie najlepiej wypożyczyć jacht?
Możliwości jest wiele, przede wszystkim w największych miastach Polski Pozostanie jednak wówczas do rozwiązania problem transportu – stworzą się zazwyczaj dodatkowe koszta i stres. Warto więc może wcześniej sprawdzić, gdzie, w okolicy, w której chcemy żeglować, znajduje się najbliższy wynajem jachtów i czy jest on znany wśród odwiedzających tamtą okolicę i jakie są zdania na jego temat. W czasach Internetu sprawdzenie zdania poprzednich użytkowników o danym punkcie usługowym, nie stanowi kłopotu. warto zatem więc wybrać miejsce sprawdzone, zalecane przez innych lub takie, z którego usług sami już korzystaliśmy. Pewne szkoły żeglarskie prowadzą jednocześnie wynajem jachtów, więc czasem warto sprawdzić miejsca w których sami zdobywaliśmy umiejętności.

Ważnym elementem, który może wpłynąć na naszą decyzję jest też bez wątpienia porównanie cen oraz bilans kosztów. Warto poświęcić mu dłuższą chwilę, rozważyć wszystkie możliwości i wybrać tę najbardziej korzystną. Jeśli dokładnie zaplanujemy zawczasu wszystkie elementy, zadbamy o radę bardziej doświadczonych osób i zbierzmy grono dobrych znajomych- rejs będzie dla nas prawdziwą przyjemnością i zapewne dostarcz nam wielu niezwykłych w Jacht – co muszę wiedzieć?