Wschód Polski to miejsce magiczne, pełne atrakcji, historii i miejsc, które zachwycają wyjątkową przyrodą. Często niedoceniane jest ważnym miejscem na mapie Polski, które oferuję turystą wiele przygód i dostępnych aktywności. Główne ośrodki wschodnie to Lublin, Rzeszów, piękny renesansowy Zamość i pełen wielokulturowej historii położony na północy Białystok. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć na wschodzie oraz jakie atrakcje tam na Ciebie czekają, to sprawdź nasze zestawienie!
Zamość
Mimo że nie jest on stolicą województwa lubelskiego, to Zamość jest miejscem, które przyciąga równie tyle samo turystów co atrakcje w Lublinie. Jedna z największych atrakcji tzw. zamoyszczyzny to właśnie miasto, którego nazwa pochodzi od nazwiska kanclerza królewskiego, jakim był Jan Zamoyski. Tuż po założeniu miasta przypadł też okres jego największego rozrostu. To z tych czasów pochodzą główne umocnienia miasta, które szansę mają wszyscy odwiedzający Stare Miasto, podobnie jak obie Bramy Lwowskie i Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła, które tak samo, jak całe miasto zostały zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Moranda.
To właśnie Włoch jest autorem imponującej zabudowy renesansowego rynku Zamościa, z którego miasto jest niezwykle popularne. Jego centralnym zabytkiem jest wyjątkowy ratusz ozdobiony barokowym portalem i charakterystycznymi wachlarzowymi schodami, które rozkładają się po dwóch stronach od wejścia. Na rynku Zamościa znajdują się kolorowe i bogato zdobione ormiańskie dzielnice, które nazwę zawdzięczają zamieszkałym tam w XVII wieku Ormianom. Fronty są pełne fryzów, płaskorzeźb i attyk, przez co zachwycą każdego wielbiciela architektury barokowo-manierystycznej.
Tuż nieopodal rynku, znajduje się budynek, który dla kanclerza Zamoyskiego stanowił centrum miasta – pałac rodziny Zamoyskich. Przez wiele lat stanowił on centrum kulturalne regionu i miejsce spotkań arystokracji. Mimo że pałac przechodził wiele modyfikacji, dzisiaj nadal zachwyca pięknem i wyjątkową architekturą.
Rzeszów – miejsce spotkań z Misiem Uszatkiem
Kierując się na południowy wschód Polski, wprost w drodze na Bieszczady trafisz do jednego z większych polskich, miast jakim jest Rzeszów. Założone w XIV wieku miasto uzyskało prawa miejskie w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. W czasach zaborów Rzeszów należał do zaboru austriackiego, jednak po wyzwoleniu Galicji stało się terenem wolnym od zaborcy. W końcówce XIX i na początku XX wieku, miasto gwałtownie się rozwijało poprzez budowę infrastruktury telekomunikacyjnej jak pierwsze telefony czy transportowej jak kolej.
Dzisiaj w Rzeszowie, można spotkać znanego nieco starszym turystom z dobranocek Misia Uszatka, który czeka na wszystkie dzieci, małe i duże w Muzeum Dobranocek. Dla wielbicieli historii jest Pałac Lubomirskich.
Białystok
W przeszłości miasto było jednym z głównych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce. Dziś Białystok jest miejscem wielu atrakcji. Między innymi można w nim zobaczyć Pałac szlacheckiej rodziny Branickich, rynek, prawosławną świątynię św. Mikołaja, kościół Św. Rocha z charakterystyczną wysoką na prawie 80 metrów wieżą oraz wiele innych zabytków.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu